Charakterystyka rasy / wzorzec rasy

CHARAKTER I USPOSOBIENIE

Jack Russell Terriery to psy o wielkim sercu i pogodnej duszy, niesamowicie inteligentne, żywiołowe, radosne. Są to bardzo zwinne, aktywne, przyjazne i bardzo chętne do działania psiaki.

Typowy przedstawiciel rasy jest odważny, pewny siebie i nieustraszony, ale też nieagresywny. Są to psy myśliwskie i ta użytkowa cecha charakteryzuje je do dziś. To psy bardzo wytrzymałe, odporne na różne niedogodności. Łatwo przystosowują się do różnych warunków i dobrze odnajdują się w nowych sytuacjach.

Są to doskonali towarzysze codziennego dnia i chętnie uczestniczą w zabawach całej rodziny, jednak wymagają sporo uwagi i konsekwentnego ułożenia. Są spokojne w domu, ale obecne wszędzie tam gdzie coś się dzieje. Jeśli im pozwolimy z chęcią przejmą władzę wśród domowników do czego z pewnością nie powinniśmy dopuścić. Właściciel musi wyraźnie dawać swojemu psu do zrozumienia kto jest Panem, a kto przewodnikiem. Można to w fajny sposób uzyskać poprzez wspólną tresurę w formie zabawy co na pewno pozwoli zbudować świetną relację psa z właścicielem. Jacki z reguły bardzo lubią zabawy z dziećmi, jednak trzeba mieć ich wspólne harce na oku co dotyczy zresztą wszystkich psów, także innych ras.

Omawiając ich charakter nie da się pominąć stereotypu, że to głupie i uparte psy, bo takie opinie często spotykamy np. w internecie. Otóż prawda jest taka, że opinie te pochodzą od osób, które nie mają pojęcia o wychowaniu psa, nie mają psa rasowego „choć myślą, że mają bo jest podobny do JRT z wyglądu” lub mają psa ze starych bardzo pierwotnych linii, które dopiero kształtowały rasę i zdarzały się w nich osobniki bardzo uparte o silnym instynkcie myśliwskim co często brało górę nad inteligencją i rozumem.

Dzisiejszy typ prawdziwie rasowego JRT oczywiście z dobrych linii hodowlanych to piękne, inteligentne psy nietrudne do ułożenia i nieuparte. Wychowywane przy podstawowych zasadach prawidłowego postępowania z psami nie sprawiają żadnych problemów.

WYGLĄD

Związek Kynologiczny zatwierdza wzorzec każdej rasy, dzięki któremu hodowcy, nabywcy, oraz właściciele potrafią zobrazować sobie przedstawiciela danej rasy. Zamierzeniem Hodowców powinno być dążenie do hodowania psów jak najbardziej zbliżonych do wzorca rasy.

Poniżej przedstawiamy nasze dwa Jacki: Armaniego i Legendę. Posiłkując się tymi zdjęciami przybliżymy wymogi standardu rasy.

WYGLĄD OGÓLNY: ogólnie pies ma być dłuższy niż wyższy

GŁOWA: płaska, umiarkowanie szeroka, stopniowo zwężająca się ku oczom. Stop powinien być zaznaczony. Nos czarny.

SZCZĘKA I ŻUCHWA: mocna. Uzębienie z pełnym zgryzem nożycowym.

OCZY: w kształcie migdałka, o bystrym spojrzeniu, małe, głęboko osadzone, nie wyłupiaste.

SZYJA: muskularna, stopniowo poszerzająca się ku łopatkom.

TUŁÓW: wpisany w prostokąt. Grzbiet prosty.

OGON: prosty, noszony do góry w ruchu, w spoczynku może opadać.

KOŃCZYNY: mocne, proste, nie wykręcone do środka ani na zewnątrz.

RUCH: swobodny, sprężysty, harmonijny, dobrze skoordynowany, przednie i tylne kończyny poruszają się prosto.

SIERŚĆ: może być gładka, szorstka lub złamana.

UMASZCZENIE: białe musi dominować. Znaczenia są brązowe (od jasnobrązowych po bardziej intensywne), czarno podpalane, czarne.

WZROST: idealny 25-30cm.

WAGA: na każde 5 cm wysokości powinien przypadać 1 kg masy ciała. Pies przy wzroście 25cm powinien ważyć 5 kg.

WADY: wszelkie odstępstwa od powyższego standardu są traktowane jako wady i ocenia się jew zależności od stopnia odchylenia.