Czy Jack Russell Terrier gubi sierść?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba zacząć od tego czy JRT mają sierść czy włos. Otóż są to terriery, które charakteryzuje szorstka szata z sierścią. Jest ona twarda i gęsta, dzięki czemu psy są odporne na każdą pogodę.

U Jack Russell Terierów rozróżniamy trzy rodzaje szaty: gładką, złamaną i szorstką. Dlatego aby odpowiedzieć na pytanie czy Jack Russell Terrier gubi sierść trzeba omówić każdy rodzaj szaty oddzielnie. Generalnie psy te gubią sierść cały rok, nie lenią się np. jeden raz do roku o określonej porze, jak w przypadku niektórych ras.

Żeby zminimalizować ilość wypadających kłaczków trzeba usuwać starą sierść podczas zabiegu jakim jest trymowanie. Zabieg ten polega na usunięciu starych martwych włosów, co pozwala na odrośnięcie nowej pięknej sierści na początku jako podszerstka, który z czasem zrobi się twardszy tworząc piękną okrywę.


Problem z gubieniem sierści jest największy przy gładkim rodzaju szaty. Psiaki te gubią włos przez okrągły rok, a krótkie i twarde igiełki z sierści wczepiają się w tapicerkę mebli, ubrania czy dywany i są trudne do usunięcia. Oprócz częstego wyczesywania psa nie ma sposobu aby temu zaradzić. Trymowania gładkich JRT nie praktykuje się, gdyż jest ono utrudnione ze względu na króciutką sierść, którą trudno chwycić aby ją usunąć.

U psów z szorstkim rodzajem szaty sprawa jest prostsza. Regularne trymowanie takich psów w dużym stopniu załatwia problem gubienia sierści. Regularne tzn. jeden raz na kilkanaście tygodni, z reguły 3-4 razy do roku. U psów o szorstkim rodzaju szaty trymowanie nie jest trudnym zabiegiem, ponieważ stary włos jest dłuższy od młodego podszerstka i łatwo go rozróżnić i usunąć nawet bez konieczności wizyty u psiego fryzjera. Często udzielamy wskazówek właścicielom Jack Russell Terierów jak wykonać ten zabieg we własnym zakresie. Wystarczy zaopatrzyć się w nożyk do trymowania (trymer) i nożyczki najlepiej degażówki do podcięcia części szaty w miejscach, których się nie trymuje. Znaczną część starej sierści można też usunąć samymi palcami przy użyciu np. gumowego naparstka na palec. Jest to bezbolesne dla psa, jednak często nielubiane i nudne, dlatego warto od szczeniaka przyzwyczajać naszego pupila do pielęgnacji sierści. Jeśli szorstkowłosy jack zgubi trochę sierści jest ona łatwiejsza do posprzątania niż w przypadku krótkiej sierści z osobnika gładkowłosego, ponieważ dłuższe klaczki łatwiej odkurzyć czy zebrać szczotką np. z ubrań.

U psów z włosem w typie złamanym, kwestia pielęgnacji szaty jest trochę pośrodku pomiędzy osobnikami o szacie typowo gładkiej a szorstkiej. Z reguły trymuje się je na podobnej zasadzie jak psy szorstkowłose, chyba że dany osobnik ma zarośniętą kufę i brwi (co czyni go psem o włosie złamanym a nie gładkim), a włos na całym ciele jest krótki niemalże jak u gładkowłosego. Wtedy trymowanie będzie utrudnione i problem z sierścią będzie wyglądał podobnie jak u piesków gładkowłosych.

Tak więc podsumowując problem gubienia sierści u Jack Russell Terriera, będzie najtrudniejszy do rozwiązania u „gładziochów” i trzeba się liczyć z obecnością małych szpilek w ubraniu, kanapie czy w dywanach. U „sierścióchow” problem można w dużej mierze rozwiązać przez trymowanie jednak wymaga to poświęcenia troszkę czasu.