Czy Jack Russell Terrier jest agresywny?

Według nas temat agresji należałoby rozważyć w dwóch aspektach. Z jednej strony rozważyć samą rasę, jej historię i cel w jakim została wyhodowana. Z drugiej natomiast fakt, że Jack Russell Terrier to pies i temat agresji może dotyczyć go jako gatunku, a nie tylko z perspektywy rasy.

Jack Russell Terriery to bardzo pogodne i przyjazne psiaki. To doskonali kompani życia codziennego człowieka. Wyhodowane zostały jako psy myśliwskie, ale w żadnym wypadku nieprzejawiające agresji. Na polowaniach ich celem jest wypłoszenie zwierzęcia a nie zabicie go. Z jednej strony instynkt myśliwski sprawia, że uwielbiają tropić, np. myszy czy krety. Z drugiej zaś ich towarzyska natura sprawia, że wychowywane od szczeniaka w towarzystwie np. kota potrafią stworzyć z nim fenomenalną przyjaźń. Prawidłowy JRT powinien tolerować towarzystwo koni, innych terrierów, a także ludzi. Tym bardziej gdy obecnie w większości przypadków jest on psem rodzinnym, nie ma mowy o agresji wobec ludzi.

Z perspektywy rasy Jack Russell Terrier, sprawa agresji nie dotyczy ich jako genetyczne obciążenie, chociaż jest może dotyczyć niektórych ras. Natomiast agresja z punktu widzenia behawioralnego u psów różnych ras wygląda podobnie. I tu problem może wystąpić jeśli szczeniak był odchowany w złych warunkach. Nie miał możliwości prawidłowego rozwoju np. ze względu na warunki siedliskowe, dotyczące podstawowych fizjologicznych potrzeb bądź też był odchowany w otoczeniu z psami posiadającymi problemy behawioralne w postaci frustracji czy co gorsza samej agresji.

Agresja może pojawić się także w późniejszym okresie życia psa- nie tylko w okresie odchowu. Często pojawia się ona gdy właściciele swoich czworonogów – najczęściej z niewiedzy – chcący dla nich jak najlepiej rozpieszczają je, uczłowieczają i co gorsze nie wskazują swojemu psu, kto jest „przywódcą” w danej relacji, a także nie wytyczają zasad wspólnego funkcjonowania. I takie właśnie sytuacje mogą prowadzić do frustracji i dominacji psów, co w konsekwencji może doprowadzić do agresji np. na spacerze wobec innych psów jako akt obrony swojego właściciela przed innymi psami. Pies który zna granice i zasady jest szczęśliwszy niż pies nadmiernie rozpieszczony, ponieważ w jego życiu nie ma niejasnych sytuacji. W przeciwnym wypadku gdy pies nie wie jak się zachować, może zareagować agresją.


Podsumowując Jack Russell Terriery nie mają skłonności do agresji. Jeśli szczeniak pochodzi z dobrej hodowli, a co za tym idzie, jest prawidłowo odchowany, a jego nowi właściciele zachowają podstawowe zasady prawidłowego odchowania szczenięcia oraz zasady funkcjonowania z dorosłym psem, to nigdy nie powinno dojść do problemów z agresją.