Czy Jack Russell Terrier nadaje się do bloku?

Generalnie rasa Jack Russell Terrier to żywiołowe i energiczne psiaki, które kochają ruch wszelkiego rodzaju. W internecie i książkach o rasie spotykamy najczęściej opinie, że terriery te nie nadają się do małych mieszkań w blokach, bo nie mają możliwości rozładowania swoich pokładów energii i w związku z tym dochodzi do różnych przykrych incydentów.

W naszym doświadczeniu sprawa wygląda zupełnie inaczej. To fakt, że pieski te kochają ruch i potrzebują go na co dzień jednak w praktyce duży dom z ogrodem sam w sobie też nie sprawi, że piesek sam się będzie sobą zajmował przez cały dzień, a wpuszczony do ogrodu będzie przez pół dnia biegał bez celu, aby spożytkować swoją energię.

Najczęściej będzie czekał on pod drzwiami na właściciela z którym spędzi czas, np. podczas sportowych zabaw czy po prostu potowarzyszy mu przy pracach na świeżym powietrzu.

Czy to w bloku czy w domu zapewnienie ruchu Jack Russell Terrierowi wygląda podobnie. Wspólne wyjście na świeże powietrze wraz z właścicielem np. dwa razy dziennie i tam spędzenie kilkudziesięciu minut na wspólnym graniu w piłkę, spacerze, bieganiu czy tresurze połączonej z zabawą w dużej mierze rozładuje energię Jacka i uczyni go szczęśliwym. Ponadto samo towarzystwo tego psiaka w codziennych obowiązkach domowych jest dla niego również miłą formą spędzania czasu. Wynika to z ich towarzyskiej natury i sympatii do ludzi. Wolę one spędzać czas z właścicielem nawet w mieszkaniu niż same przebywać gdzieś w terenie.


U nas w hodowli podczas doboru pieska do nowych właścicieli mieszkających w mieszkaniu, staramy się polecić osobnika o najmniejszej żywiołowości, co naszym zdaniem ułatwi sprawę z ewentualnym nadmiarem energii pieska. Dotychczas świetne się to sprawdza i wiele naszych Jack Russell Terrierów mieszka w małych mieszkaniach tworząc ze swoimi właścicielami świetne „szczęśliwe ekipy”.