Czy Jack Russell Terrier nadaje się do dzieci?

Jack Russell Terriery to psy myśliwskie, ale też bardzo radosne inteligentne i żywiołowe. I chociaż wyhodowane zostały do pracy podczas polowań, to ich fenomenalna osobowość sprawiła, że w dzisiejszych czasach w większości przypadków stały się one typowymi psami rodzinnymi uwielbiającymi towarzyszyć zarówno dorosłym jak i dzieciom w codziennym życiu.

Czy Jack Russell Terrier nadają się do dzieci? Pieski te kochają zabawę tak więc gra w piłkę czy wspólne harce z dziećmi są dla obu stron świetną formą spędzania czasu. Istotne jest żeby rodzice nauczyli dzieci postępowania z psem, tak aby nie przekraczały one granic rozsądku podczas zabawy, np. zbyt mocno nie łapały za sierść czy nie ciągnęły za ogon, uszy lub też nie przesadziły z intensywnością zabawy, która mogłaby zaszkodzić np. zdrowiu czy to dziecka czy psa.

Na pewno osoby dorosłe powinny kontrolować wspólną zabawę czy to Jack Russell Teriera czy psa innej rasy z dzieckiem, ponieważ pies to jednak zwierzę, a dziecko jako młody człowiek dopiero poznający świat też czasami może zaskoczyć niespodziewanym zachowaniem przekraczającym granice cierpliwości pieska. Ważna jest też wspólna socjalizacja psa już jako szczeniaka z dziećmi. Dobrze jest też jeśli osoby dorosłe w odpowiedni sposób umieją skorygować niepożądane zachowania psa względem dziecka.

Jeśli chodzi o Jack Russell Terriery z naszej hodowli, to mamy wiele przykładów, gdzie stały się one świetnymi przyjaciółmi, a niekiedy niemalże opiekunami dzieci prawie od kolebki, np. przybiegały do właścicieli z charakterystycznym szczekaniem żeby zasygnalizować płaczące dziecko w innym pokoju. Sami mamy w domu 5 latka i kilkumiesięcznego bobasa. Ich relacja z naszym stadem dobrze poukładanych Jack Russell Terrierów jest bardo dobra i nigdy nie było sytuacji przejawiającej jakąkolwiek agresję względem dzieci ze strony piesków.

Oczywiście opis całego tematu dotyczy typowych przedstawicieli rasy pochodzących z dobrych linii hodowlanych. I zarazem wychowanych bez problemów behawioralnych. Natomiast u psów z linii nie dobieranych prawidłowo do rozrodu pod względem charakteru, a także osobników nie rasowych, a tylko w typie Jack Russell Teriera, problem z nieobliczalnymi zachowaniami może być duży.