Historia rasy

Aby poznać te wspaniałe psy, zrozumieć je, a być może stać się ich właścicielem i stworzyć z nimi zgrany zespół, z pewnością trzeba dowiedzieć się jak powstała rasa Jack Russell Terrier i co szczególnie ważne, do jakich celów została ona wyhodowana.

Rasa ta powstała w Anglii. Zapoczątkował ją pewien pastor Jack Russell skąd też pochodzi nazwa rasy. Był on dobrym i lubianym pastorem, ale też zapalonym myśliwym. Pastor oddawał się tej pasji przez całe życie. Ponadto hodował foksteriery. Pewnego razu będąc na Oxfordzie zauważył małego foksteriera, zgrabną o doskonałej sylwetce i o miłym i stylowym wyglądzie suczkę.

Miała prawie całkowicie białe umaszczenie, grubą i gęstą sierść. Pastor bez zastanowienia kupił suczkę i to od niej prawdopodobnie wywodziły się wszystkie teriery Jack Russell, które przyszły na świat przez następne lata dając tym samym początek rasie. Pastor dążył do tego, aby psy te były radosne, bardzo żywe, chętne do pracy, inteligentne, odważne i bardzo wytrzymałe.

Musiały one podczas polowania dorównać krokiem i wytrzymałością sforze fokshundów, a ich głównym przeznaczeniem była praca pod ziemią- wypłaszanie lisów czy borsuków z ich nor. Stąd też ich smukła budowa i rozmiar podobny mniej więcej do dużej lisicy.

Nie miały one zabić swojej ofiary, a tylko ją wypłoszyć tak więc musiały wykazać się sporą inteligencją. Dzisiejsze Jack Russell Terriery z pewnością zachowały większość cech po swoich przodkach jednak ich rola w świecie ludzi znacznie się rozszerzyła. Dziś są to bardzo uniwersalne psiaki, świetni przyjaciele człowieka, psy rodzinne, stróżujące, doskonali sportowcy, psy wystawowe, a także myśliwskie.