Piesek czy suczka? Praktyczne spojrzenie na przykładzie rasy Jack Russell Terrier

Decyzja o przyjęciu do swojej rodziny psa jako jej nowego członka jest często długo rozważana, a przy tym oczywiście cały ogrom różnych zagadnień czy to związanych samą z rasą, opieką nad psem, jego wychowaniem czy też sprawami związanymi z przyszłym funkcjonowaniem na co dzień z naszym pupilem. 

Jeżeli zatem jesteśmy na etapie, gdzie mamy już wybraną rasę naszego przyszłego psiaka to z pewnością pojawia się pytanie czy ma być to pies czy suka. Ze względu, że jest to temat obarczony wieloma stereotypami, często mylącymi opiniami, postanowiliśmy przedstawić Wam naszą praktyczną opinię w tej kwestii, aby pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.

Różnice wynikające z anatomii czy też fizjologii

Aby przejrzyściej spojrzeć na to zagadnienie przypomnijmy sobie główne cechy, które zawsze odróżniają psa od suki, a na które powinniśmy zwrócić uwagę. 

– Pierwszą cechą, która z pewnością nasuwa się do rozważenia jest wielkość psa. Z reguły samce są potężniejsze, mocniej zbudowane, a ich wysokość w kłębie jest większa od wysokości samic. Różnice te są bardziej istotne i wyraźne w przypadku ras dużych, natomiast w przypadku małych ras te różnice są mniejsze, a zarazem też mniej istotne. W przypadku rasy Jack Russell Terrier najczęściej suczki są niższe i ważą mniej od samców, ale nie jest to regułą, ponieważ wiele zależy np. od wielkości rodziców czy też indywidualnych cech danego osobnika. np. suczka z jednego miotu może dorosnąć do 8 kg chociaż regułą jest ok 6-7 kg, a piesek z innego skojarzenia chociaż regułą byłoby osiągnięcie 8 kg dorośnie tylko do 6-6,5 kg. 

– Druga kwestia, gdzie możemy dostrzec faktyczne różnice między psem a suką to ich fizjologia. Ze względu na inne narządy płciowe różnią się oni chociażby sposobem załatwiania się. Spacer więc wygląda trochę inaczej z suką, a inaczej z psem. Suczki z reguły załatwiają się na spacerze raz, ale długo. Psy z kolei znaczą każdy napotkany krzaczek czy murek. Suczki natomiast będą zostawiać plamy na trawniku, a psy mogą przyczynić się do wysuszania krzewów. 

– Trzecia ważna kwestia to hormony naszych czworonogów. I chociaż są one odpowiedzialne za niektóre zachowania naszych pupili to w ujęciu względem innych czynników kształtujących zachowania psów z pewnością nie odgrywają one dominującej roli. Z naszych obserwacji wynika, że znacznie większy wpływ na osobowość i zachowanie psa ma jego charakter, nasza relacja z nim, czy chociażby sposób w jaki go wychowujemy i zaspokajamy jego potrzeby. I to właśnie te czynniki najczęściej prowadzą do niechcianych zachowań i problemów behawioralnych, a są uzasadniane stereotypowo „hormonami”. 

– W przypadku suczek istotny jest fakt, którego opiekun powinien być świadomy, a mianowicie to cykliczne cieczki. Jest to czas trudny dla suki, dlatego powinniśmy poświęcić jej wówczas więcej swojej uwagi. Sunia podczas cieczki może czuć niepokój, rozdrażnienie, mogą występować u niej wahania nastroju. Niektóre domagają się wówczas więcej naszej uwagi, więcej pieszczot, inne z kolei mogą stać się wycofane i unikać kontaktu z nami. Jeśli chodzi o suczki to dość często mogą pojawić się także różne schorzenia zdrowotne związane bezpośrednio z płcią żeńską. Są to choroby takie jak np. ropomacicze, cysty na jajnikach, zapalenie pochwy, nowotwory macicy czy też listwy mlecznej. Z praktycznego punktu widzenia wygląda to tak, że jeżeli w odpowiednim czasie wykonamy zabieg sterylizacji, to zapobiegamy większości tych schorzeń, oraz problemów z cyklicznymi cieczkami i możemy wówczas wspólnie świetnie i szczęśliwie funkcjonować przez długie lata. 

All Jacks Amazing Tale

– Dla cieczki suk oraz, tego co wynika z faktu ich cyklicznego pojawiania się, kontrastem u psów jest ich samczy instynkt i wynikający z niego niezaspokojony popęd seksualny. Ta problematyczna część tej fizjologicznej cechy samców dotyczy głównie psów, które są narażone na nieunikniony częsty i bliski kontakt z dużą ilością suczek. Najczęściej wynikający z miejsca zamieszkania oraz najbliższej okolicy, w której na co dzień spacerujemy i tym samym eksponujemy naszego psa na dużą ilość zapachów pochodzących od przebywających wokół i spacerujących po tym samym terenie suczek. Problem ten w zupełnie mniejszym stopniu dotyczy psów mieszkających w siedliskach z małą ilością suczek w sąsiedztwie.  

Analogicznie do zabiegu sterylizacji suczek u psów wykonać można zabieg kastracji. Ze względów zdrowotnych nie ma on tak istotnego znaczenia jak sterylizacja u suczek natomiast w przypadku nasilonych problemów z nadmiernym popędem naszego psa i wynikających z tego problemów można zdecydować się na kastrację i nie trzeba się tego obawiać. Z doświadczenia jakie mamy na przykładzie naszych wychowanków większość chłopaków świetnie funkcjonuje bez wykonywania kastracji natomiast są też przypadki, gdzie właściciele zdecydowali się na ten zabieg i rezultaty są dobre.     

Analizując powyższe informacje możemy zerknąć na najczęstsze stereotypy dotyczące płci. Jako hodowcy i opiekunowie psów z góry możemy stwierdzić, że większość z nich jest nieobiektywna, a zachowania, które przedstawiają w większości nie zależą głównie od samej płci a od wielu innych czynników. Takie stereotypy stwierdzają, że to samce ze względu na swój instynkt mają większą tendencję do ucieczek, są bardziej terytorialne, dominujące, czy mają większą skłonność do agresji. Suki natomiast określają jako te wrażliwsze, spokojniejsze, bardziej przywiązane do człowieka, ale mające burzę hormonalną. 

Magic Princess Amigojack

Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie i wiedzę zdobytą przez lata możemy przyznać, że o ile u niektórych ras płeć może w dużym stopniu wpływać na osobowość danego psa i w dużej mierze kształtować jego zachowania, to w przypadku rasy Jack Russell Terrier wpływ samej płci na to jaki będzie Wasz psiak jest mało znaczący. Dużo istotniejsze jest samo pochodzenie, czyli fakt jakimi charakterami cechowali się przodkowie oraz sam fakt jakie cechy ma określony osobnik w miocie. Bardzo duży wpływ na osobowość Waszego psa, ma także samo wychowywanie go, sposób w jaki budujecie z nim relację i wspólną więź. 

Praktyka pokazuje, że to od nas opiekunów w bardzo znacznym stopniu zależy to, jaki będzie nasz pies, czy będzie okazywał przywiązanie czy niezależność, czy będzie mniej czy bardziej energiczny. Mamy również ogromny wpływ na to, jakim zdrowiem i witalnością cieszy się nasz pies, nawet mając predyspozycje na zapadalność na dane choroby. Pamiętajcie, że decydując się na szczeniaka w bardzo dużym stopniu to właśnie wy, jako nowi właściciele, macie ogromny wpływ na kreowanie jego osobowości.

Zatem na pewno wybierając szczeniaka dla swojej rodziny nie powinno się jednoznacznie koncentrować na określonej płci, ponieważ niema ona dużego znaczenia i wpływu na to jaki będzie Wasz ukochany psiaczek. Osobowość jaką będzie miał to raczej suma cech osobniczych i Waszego wkładu w wychowanie i budowanie wspólnej relacji. A już na koniec najważniejszy jest fakt, że jak już pokochacie swojego malucha to nigdy nie zamienilibyście go na żadnego innego niezależnie od jego płci:)