Jak oduczyć Jack Russell Terriera gryzienia po rękach?

Gryzienie lub podgryzanie rąk przez szczeniaka to problem, który spotyka większość właścicieli swoich czworonogów. Jest on podstawowym problemem w relacji psa z człowiekiem w pierwszych wspólnych tygodniach bycia razem. Bazując na autopsji hodowlanej jak i korespondencji z właścicielami naszych szczeniąt postaramy się pokrótce opisać Wam jak powinno wyglądać postępowanie ze szczeniakiem próbującym nas zjeść 🙂

Gryzienie to jedna z kilku głównych naturalnych potrzeb życiowych psa wynikająca z ich instynktu. Umożliwia psu zaspokojenie potrzeb związanych z pożywieniem, ale daje też psu możliwość poznawania świata. Dzięki hormonowi szczęścia, który jest uwalniany w psim mózgu podczas gryzienia, uspokaja też psy i pozwala im radzić sobie z emocjami. Gryzienie stanowi jedną z form psiej aktywności w całym psim życiu, jednak w okresie szczenięcym jest szczególnie istotne, a potrzeba gryzienia jest tym bardziej większa ze względu na wymianę ząbków mlecznych na stałe. Dziąsła szczeniaka w tym czasie są bardzo wrażliwe, swędzące, bolące, a gryzienie przynosi psiakowi ulgę. Bardzo istotne jest więc aby zapewnić w tym czasie szczeniakowi różne przedmioty, dzięki którym będzie masował swoje swędzące i bolące dziąsła. A podczas codziennych zabaw nie dopuścić do tego, żeby szczeniak używał naszych rąk jako zabawki i gryzaka, chodź na pewno spróbuje on to zrobić. Co wynika właśnie z naturalnej metody poznawania świata przez szczeniaczka jakim jest badanie wszystkiego między innymi ząbkami. Jeżeli szczeniak próbuje nas podgryzać lub nawet gryźć musimy pamiętać, że jeśli na to pozwolimy, to może przerodzić się to w stały nawyk. Aby temu zapobiec w pierwszej kolejności musimy zaopatrzyć się w zabawki, oraz naturalne i różnorodne gryzaki, które będą zarówno zdrowe jak i atrakcyjne dla psa. Polecamy te rzeczy, które doskonale sprawdzają się z naszym stadzie. Są to zabawki: misie z naturalnych tworzyw, w które maluszek może wbijać swoje ząbki, zabawki sznurowe z jutą, zabawki z elementami drewnianymi (np. linorożec), zabawka Kong do wypełnienia wewnątrz czymś smacznym, jak również patyk do żucia z drewna kakaowego, czy gryzak z poroża jelenia. Bardzo dobrze sprawdzają się też suszone różnego rodzaju uszy (wołowe, królicze, wieprzowe), prasowane kości, jak również kości z odrobiną mięska czy marchewka. Dzięki tym gryzakom pies będzie miał zaspokojoną naturalna potrzebę gryzienia i żucia.

W naszej hodowli praktykujemy również surowe kości z zawartością mięska, które pozostało przy kości po wytrybowaniu. Sprawdzają się u nas genialnie ze względu na naturalną dietę BARF jaką karmimy psiaki w naszej hodowli. Po obgryzieniu mięska z kości zabieramy kość, ponieważ jest zbyt duża aby szczeniak mógł zjeść, jednak samo zjedzenie z jej mięska było dla maluszka nie małym wyzwaniem i super rozrywką. Dajemy psiakom również do gryzienia większe kawałki jabłka czy całe marchewki, które są w składzie diety naszych pupili.

Od pierwszych prób gryzienia/ podgryzania należy dawać wyraźne sygnały szczeniakowi, że to co robi jest niewłaściwe i nie może tego robić. Jeżeli podczas głaskania szczeniaka dotknie on ząbkami ręki z zamiarem zabawy w podgryzanie należy stanowczo zakomunikować mu, że nie chcemy takiej zabawy wypowiadając pewnym głosem: NIE WOLNO! , zabrać ręce i odejść od niego. Nie należy zabierać ich gwałtownie, szybko, lecz spokojnie i powoli. Jeżeli szczeniak usiłuje nadal podgryzać, należy wstać, wyjść z pomieszczenia i wrócić ponownie za kilka/kilkanaście minut po uspokojeniu, wyciszeniu się maluszka. Ważne jest aby tak robić, ponieważ pies wtedy rozumie, że gryzienie nas się nie opłaca, bo gdy gryzie, jego właściciel odchodzi, nie chce się z nim bawić, przebywać i zostawia go samego. Nie należy bawić się z pustymi rękami ze szczeniaczkiem, ponieważ prędzej czy później skończy się to podgryzaniem naszych dłoni. Zawsze gdy chcemy się z psem pobawić musimy mieć w ręce np. misia, w którego może on wbić swoje ząbki, szarpusia, którym możemy się przeciągać z psem lub suszonego gryzaka do gryzienia. Ważne jest, aby wszyscy członkowie rodziny mający kontakt z psem mówili do niego tzw. wspólnym językiem, wtedy uda Wam się szybko uświadomić czworonogowi, że ręce nie są gryzakami. W okresie szczenięcym podgryzanie może trwać do 7 miesiąca, ponieważ do wtedy trwa wymiana ząbków z mlecznych na stałe.