Jak przygotować się na przyjęcie szczeniaczka w domu?

Przyjazd szczeniaka do swojego domu to dla wszystkich wielki i emocjonujący moment. Dla nowej rodziny psiaka to czas radości, zachwytu i podziwiania małego słodziaka, jednak dla niego samego to z pewnością niełatwa i bardzo często stresująca sytuacja. Dlatego, żeby wszystko przebiegało spokojnie, bez niepotrzebnych stresujących incydentów, a co najważniejsze było właściwe dla nowego członka rodziny, należy oprócz przygotowania się pod kątem odpowiedniej wiedzy na temat postępowania z młodziutkim szczeniakiem przygotować dla niego także odpowiednie miejsce, oraz zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy na pierwsze dni pobytu psiaka w nowej rodzinie.

W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam głównie kwestię przygotowania odpowiedniego miejsca dla szczeniaka oraz opiszemy wszystkie niezbędne rzeczy, potrzebne na początku. Kwestie samego odbioru, przewozu i postępowania w pierwszych dniach ze szczeniaczkiem opiszemy w kolejnym artykule. W naszej hodowli odchowujemy szczeniaki w pokoju dziennym w specjalnie przygotowanej dla nich zagrodzie, odpowiednio dla nich wyposażonej i polecamy rodzinom naszych pupili, żeby kontynuowali takie rozwiązanie, gdyż jest to bardzo bezpieczne i komfortowe dla samego szczeniaka, a właścicielom ułatwia organizację czasu jaki trzeba poświęcić na odchów szczeniaka, oraz bardzo ułatwia naukę czystości malucha.

Choć sama nazwa zagroda może nie brzmi najlepiej i na początku może przywoływać skojarzenia z więzieniem czy jakimiś ograniczeniem szczeniaka, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Mała przestrzeń, którą wyznaczamy szczeniakowi na właściwie większość czasu jaki będzie on w niej spędzał przez pierwsze dni, to dla niego bardzo dobre rozwiązanie szczególnie jeśli chodzi o samopoczucie i zdrowie szczeniaka. Młodziutki psiak dużo łatwiej odnajduje się na małej przestrzeni, szybciej przyzwyczai się do niej i potraktuje ją jako swoje terytorium, w którym czuje się bezpiecznie i komfortowo- tam bawi się, je, odpoczywa i relaksuje się np. przy swoich zabawkach czy gryzakach. Będzie to taki jego bezpieczny „azyl”, do którego sam chętnie będzie wracał np. po zabawie i w którym będzie przebywał gdy jego rodzina nie będzie z nim spędzać czasu. Zapewni mu także bezpieczeństwo, ponieważ nie będzie miał dostępu do rzeczy, które mógłby np. połknąć. Sytuacja taka jest o tyle dobra, że jest to po części kontynuacja warunków w jakich się wychowywał i z pewnością ułatwia mu to przyzwyczajenie się do nowego świata i życia bez rodzeństwa i matki.

Sama zagroda powinna być niezbyt duża ani zbyt mała. Powierzchnia 1,5-2m2 dla małego Jack Russell Terriera w zupełności wystarcza. Powinna ona być usytuowana w miejscu, z którego szczeniak mógłby obserwować codzienność innych domowników, ale ważne jest żeby nie było to miejsce zbyt głośne lub intensywnie uczęszczane, aby szczeniak miał też tam warunki do snu i odpoczynku. Może to być zakupiona składająca się z przęseł zagroda, którą można dowolnie rozstawić lub wykonana we własnym zakresie, taka która w bezpieczny sposób ograniczy przestrzeń szczeniaczkowi. W zagrodzie powinny znajdować się miseczki, jedna na karmę, druga na wodę, najlepiej ceramiczne, których szczeniaczek nie pogryzie ani nie wywróci. Musi być tam komfortowe miejsce do spania dla szczeniaka. Najlepiej legowisko, w którym położycie kocyk z hodowli pachnący domowym gniazdem szczeniaka. W zagrodzie można także umieścić otwarty transporter, w którym przywieziemy szczeniaka i w którym będzie on w przyszłości podróżował. Mała zamknięta przestrzeń jaką tworzy transporter daje wrażenie jakby „nory”, która jest naturalnym miejscem bytowania psich przodków i wiemy z doświadczenia, że szczeniaki lubią takie miejsca, które pozwalają im się w pewny sposób skryć. Kolejną rzeczą, która jest niezbędną i niesamowicie funkcjonalną rzeczą w zagrodzie szczeniaka jest kuweta z pelletem drzewnym. Przy odchowie szczeniąt w naszej hodowli nie stosuje się mat higienicznych czy gazet jako miejsca toalety dla szczeniaków, ponieważ rozwiązanie z pelletem jest najbardziej funkcjonalne, najlepiej się sprawdza i bardzo ułatwia nauczenie psiaka czystości w domu, którą opiszemy w osobnym artykule. Kuweta powinna mieć rozmiar około 40x30x15. Stawiamy ją w najmniej ruchliwym miejscu w zagrodzie, najlepiej po drugiej stronie względem miejsca do spania i misek na wodę i jedzenie. Podczas zakupu kuwety dobrze jest zaopatrzyć się w drugą taką samą, którą umieścicie na terenie pomieszczenia, w którym szczeniak najwięcej przebywa ze swoją rodziną, tym samy unikniemy przykrych wpadek, ponieważ szczeniak przyzwyczajony do zapachu pelletu (który przypomina naturalne środowisko załatwiania potrzeb fizjologicznych) odnajdzie kuwetę i się do niej załatwi.

W zagrodzie powinny znajdować się zabawki i gryzaki najlepiej naturalne, którymi szczeniak będzie mógł się zająć w wolnych chwilach. Wybieramy zabawki firmy Barry King- są to zabawki materiałowe do gryzienia -kaczka, niedźwiedź, królik. Polecamy również zabawki firmy John Dog- godny polecenia jest linorożec. Ważne jest żeby zabawki nie były piszczące lub szeleszczące, ponieważ mogą za bardzo nakręcać maluszka. Bardzo fajnym zajęciem dla psiaka jest Kong Classic (dla Jacka rozmiar S 🙂 ) – to zabawka idealna do napełniania przekąskami. Szczeniak musi troszkę „popracować” żeby wydobyć ze środka smakołyki. Co do smakołyków. Wybieramy naturalne smakołyki- zazwyczaj suszone mięso, np. suszony filet z indyka, suszone mięso cielęce, przysmaki treningowe z wątroby cielęcej, KONG można napełnić mięskiem surowym lub pasztetem dla psa. Bardzo fajne są też suszone uszy wołowe, wieprzowe, królicze i różne inne naturalne twarde gryzaki. Duży wybór naturalnych smakołyków można znaleźć w firmie John Dog.

Drugą istotną kwestią jest karma. O ile przy psiakach żywionych karmą suchą, sprawa jest na tym etapie łatwiejsza, ponieważ wystarczy zakupić karmę jaką rekomenduje hodowca, to w przypadku szczeniąt żywionych dietą BARF taką którą my stosujemy i rekomendujemy dla naszych szczeniąt, trzeba się przygotować troszkę obszerniej. Po pierwsze trzeba troszkę zgłębić wiedzę na temat żywienia psów dietą BARF ( zachęcamy do przeczytania wpisów na naszym blogu). Po drugie trzeba wygospodarować trochę miejsca w zamrażarce na kilkanaście porcji karmy (zamrożone mięso) na pierwszy miesiąc, które także od nas otrzymacie w wyprawce maluszka. Musimy tu zaznaczyć, że o ile temat żywienia dietą BARF na początku może wydawać się trudny, to mamy rozwiązania oparte na gotowych „barfnych” mieszankach, które są łatwe do zastosowania i bardzo dobrze się sprawdzają. Podkreślamy jednak, że bardzo zachęcamy do kontynuowania diety BARF, jednak nie przymuszamy do tego i nie negujemy zmiany na inny sposób żywienia. Dla osób nie mających styczności z dietą BARF gotowe rozwiązanie tej diety oferuje firma PETITMIT która produkuje kompletną zbilansowaną karmę, sprawdzającą się doskonale dla szczeniaków jak i dorosłych psów. Jest to karma sprawdzona w naszej hodowli i polecamy ją dla naszych wychowanków.

W dłuższej perspektywie należy także pomyśleć o zaopatrzeniu się w obrożę lub krople przeciwko kleszczom, a także ewentualne narzędzia do pielęgnacji sierści czy paznokci ( trymer, nożyczki, cążki do paznokci ), jeśli zdecydujemy się na wykonanie tych zabiegów we własnym zakresie.

Należy także odpowiednio zadbać o przestrzeń w domu i wokół niego, oraz ewentualnego podwórka czy ogrodu. Mamy na myśli ograniczenie przemieszczania się szczeniaka do niepożądanych pomieszczeń w domu, (co można zabezpieczyć np. poprzez furtki rozporowe), uprzątnięcie przedmiotów, które mógłby zniszczyć lub połknąć, czy też zabezpieczenie przewodów elektrycznych od sprzętu domowego. Jeśli chodzi o ogród czy podwórko to najistotniejsze jest, aby ogrodzenie uniemożliwiało wyjście szczeniaka na zewnątrz, a także by nie przebywały na nim niezaszczepione psy czy koty, których odchody mogą być nośnikami groźnych chorób dla psa w okresie szczenięcym.

Podsumowanie najpotrzebniejszych rzeczy:

 • zagroda (powierzchnia 1,5 – 2m2 , minimalna wysokość 70 cm)
 • kuweta 40 x 30 x 8 cm
 • pellet drzewny, taki jakim palimy w piecu, kupujemy w obi, castoramie, nie zalecamy żwirku wyglądające jak pellet, który można zakupić w sklepach zoologicznych
 • legowisko (płaska powierzchnia na której leży szczeniak powinna mieć minimum 40 x 50 cm, będzie odpowiednie kiedy pies dorośnie),
 • transporter (wymiary minimum 60 x 40 x 40 cm, będzie odpowiedni kiedy pies dorośnie),
 • ceramiczne miseczki na wodę i karmę,
 • zabawki,
 • gryzaki,
 • karma na początku opakowania po 250gram,
 • smakołyki,
 • miejsce w zamrażarce na karmę,
 • środki na kleszcze (obroża, kropelki),
 • narzędzia do pielęgnacji paznokci (cążki),
 • narzędzia do pielęgnacji sierści (trymer, nożyki, itp.)
 • woreczki na psie odchody

W wyprawce otrzymacie od nas: obróżkę dla szczeniaka, kocyk, pluszową zabawkę, gryzaki, przysmaki, nagródki, saszetkę na smakołyki, kilkanaście porcji karmy, książeczkę zdrowia, oraz metrykę ZKwP.